Nevoia unitatii in Biserica

1Corinteni 1:10

-Pavel este informat ca in biserica din Corint sunt probleme de unitate.

-diavolul (acuzatorul)Rom.8:33 doreste sa darame pe interior

1 Credinciosul adevarat indeamna la unitate si nu la dezbinare v 10

“Va  indemn” – in original “para - caleo”  alaturi – a fi chemat : va chem sa fiti alaturi, sa va ajutati, cand sunt probleme toti trebuie sa puneti mana sa stingeti focul.

“sa fiti uniti in chip desavarsit” tradus in romana era folosit de medici la a pune oasele la loc, iar de olar, la a pune la loc cioburile.

-“acelas fel de vorbire” = (Iac.3:5,6) o mica barfa duce la dezbinare,(cand vezi pe unul barfind nu-l asculta ci spune-i,   fi interesat pt ca faci parte din trupul lui Hristos, nu poti spune cand  inima ti-e bolnava, sa se vindece singura)

Intrebare “Ce ma opreste sa intervin cand aud pe cineva barfind?” – tu poti sa opresti. Mat.18:15-20

Stopeaza barfa, pt ca  duce la dezbinarea Bisericii. Tit.2:6-8

-“acelas fel de gandire” Col.3:1,2

1 ekklesia trebuie sa iubeasca creatia (aproapele) lui Dumnezeu.

2 ekklesia trebuie sa proclame adevarul si sa traiasca in adevar indiferent de circumstante.

3 ekklesia trebuie sa-l astepte revenirea lui Hristos

4 ekklesia trebuie sa-si respecte slujitorii, si sa se respecte pe ei insusi purtandu-si slabiciunile unii altora Cor.13:4-7

-suntem diferiti, dar nu la asta se refera Pavel. ( noi nu acceptam pacatul dar ii directionam pe pacatosi la Hristos cu blandete si cu dragoste, biserica nu e un muzeu de sfinti ci un spital de urgenta)

Fata de cei mai tari ne raportam mai dur, dar fata de cei slabi cu multa sensibilitate.

Diavolul asteapta sa distruga trupul lui Hristos, daca nu avem aceleasi gandiri, noi riscam sa dezbinam trupul lui Hristos 1Cor.3:16,17.Atentie perfectionistii!

Atentie,  poate cineva spune: la biserica aceasta ma simt bine, e cantare buna, e predica buna, e punctualitate etc. = nu , biserica e un santier plin cu macarale unde se lucreaza!

-acelas fel de simtire = sufletele zdrobite au nevoie de sensibilitate, “cine se pune sa adune cioburile si incearca sa le puna la loc din punct de vedere spiritual, stie ce il asteapta” Mat.12:20/Ioan:8

Care este domeniul din viata ta unde tu si fratele tau  aveti  nevoie de mai multa sensibilitate? Credinciosul adevarat cauta folosul altora.

2 Credinciosul adevarat cauta folosul altuia, dar cel firesc cauta folosul sau. (1Cor.3:1)

-cand valorile lumii te stapanesc se vede imediat in afara, in comportamentul tau. “Nu ma intereseaza ce zice biserica sau pastorul, eu fac cum imi place mie”

–Omul duhovnicesc cauta folosul celorlalti, face ce zice Hristos. Fil.2:2-8

- E vai si amar de marturia omului firesc, de viata lui in afara, el cauta sa traiasca in placerea firii. Ce spune biblia despre oamenii care sunt condusi de fire .Tit.3:10

3 Credinciosul matur cauta unitatea bisericii iar cel imatur dezbinarea bisericii 1Cor.3:1

-au avut oameni ca Petru care i-a invatat si totusi au ramas prunci.(om la 45 de ani cu minte de 3 ani)

-cresterea ta spirituala depinde de tine nu de pastor. Cap.3:2 “v-am hranit si totusi nu ati crescut”-pt ca ei au hotarat, au ales asa.

-omul firesc  lupta pentru  pentru forma si nu pt substanta

-maturitatea unei bisericii se vede in unitatea ei. Isus vede aceasta mare nevoie si se roaga pt noi Ioan 17:20-26

Verificare

Ce fel de credincios esti?

–daca esti un credincios adevarat vei cauta unitatea trupului lui Hristos

-daca esti firesc vei cauta sa-ti impui punctul tau de vedere, adica ce-ti convine tie

-daca esti matur, nu te vei impiedica in forma si stil ci vei cauta esenta

Corintul va iesii din noi si va intra Hristos in noi daca vom cauta unitatea trupului lui Hristos.

Doamne ajuta!

Daniel Corjuc  Maranata Udine  29.01.2012