De ce nu este permisa casatoria cu un necredincios?

Corinteni 6 si 7

-era un munte (Acrocorint)  unde se afla  templul al sexului. Acolo erau o mie de prostituate si intretineau relatii sex. cu cei ce se inchinau zeitei Afrodita. Asta cobora in oras si ataca familiile si credinciosii din Corint.

-termenul a te corinteizina-a avea relatii sexuale  cu cineva, ilegitim, fara mustrari de constiinta

2 motive care au condus poporul la aceasta gandire pacatoasa

1 Intelegerea gresita a libertatii in Hristos

-v 12 "toate lucrurile imi sunt ingaduite" - intelegerea gresita si toate imi sunt permise ,(Gal.5:13) traiesc in har,dar n-au calculat spiritual?, ma va indeparta de D si de prioritatile Lui D?

2 Intelegere separata, paralela a vietii

-Platon (filozof) spune: trupul (materialul) nu are de a face nimic cu spiritul, la biserica una, pe strada alta, insa Pavel spune altceva: v.13,19(atentie la ce mananc-si cat mananc/ la odihna sau oboseala trupului, atentie la ce transmit prin imbracaminte (decenta, modestie, simplitate)

-trupul meu reprezinta pe Hristos, templul lui Dumnezeu. "Care este schimbarea venita in viata mea (aspecte)dupa ce am inteles ca trupul meu este templul D Sfant?"

-relatia sexuala are intotdeauna si nuanta spirituala, pe langa implinirea poftei v.16-18 /Osea 4:11

(o data cazut numai poti sa citesti Biblia, fugi de partasia cu Biserica)

-concubinajul interzis Osea 4:13 / Tinerii de astazi spun trebuie sa incercam(pana in anii 70 (revolutia sexuala) lumea cunoastea 6 boli venerice ,apoi imediat explozia 30, iar 2 cumplite

-anual 5 mil. mor din cauza bolii  sida, zilnic 15 mii se infecteaza de virusul HIV

- D pedepseste curvia din poporul Sau 1Cor.10:8, sfatul lui Pavel 1Tes.4:3,4

Capitolul 7

v.1-3 "datoria"-casatoria este un legamant (pe vremea evreilor exod:21.10-aminteste 3 lucruri)

-ex. un emigrant- trebuie sa plec in strainatate pt a intretine familia-avea dreptate?

v 4 si 5 atentie sotiile si sotii (atentie la santaje) dati importanta maxima acestei indatoriri (daca mie nu mie foame nici ei nu trebuie sa-i fie foame?)

Ne ducem la titlul mesajului

-aspectul spiritual, voi amandoi trebuie sa va indeletniciti cu postul si rugaciunea 7:5

1 (la baieti) eu am grija de fam. si aduc bani, dar biblia spune sa ai grija de ea in rugaciune (daca el nu e credincios cum va face preotie in casa?)

2 (pt fete) cum te invoiesti la rug. cu sotul tau daca nu e credincios? 1 Cor.7:39

Ce spune D?

-Lui Moise 1400 iH  Exod.34.10,11,15 si v16 e crucial dar vreau sa-l castig, insa Biblia spune ca pericolul este ca sa te castige pe tine

-Lui Ezra cu 500 de ani iH, Ezra 9:1,2,3, apoi nu va uitati la bunastarea lor v 12 si vine recunostinta in  Cap 10:1,2,3 apoi in v 18 pruncii de slujitori au facut la fel.

-Se face un legamant in Neemia 9:38

-In Neemia 10:30 au jurat sa umble cu D,  apoi urmeaza Neemia 13:23 din nou gafe v 27. D repeta dupa 100 de ani de la Ezra.

-Cu 300 de ani iH lui Maleahi D ii spune 2:11

-apoi Pavel in 2Corinteni.6:14   Jug, legatura -termeni folositi in mariaj

-Biblia nu vrea sa jigneasca pe nimeni, dar sunt prioritati,  valori diferite, cum poate El sa fie Cap de familie, cum poate sa-l reprezinte pe H daca nu cunoaste Biblia, daca nu are relatie, daca nu are Duhul lui D.

Motivatii

-Bine dar cum ramane cu Estera, Osea? Aici sunt exceptii folosite de D cu un scop.

-Dar daca prietenul meu e religios, insa nu are religia mea.  Bine , un credincios adevarat  e nascut din nou, el are relatie cu D, cauta sa traiasca doctrina Biblica, sa citeasca Biblia, sa gaseasca adevarul  si se va apropia de un mediu, de  o biserica unde se practica invatatura sanatoasa.

( 2 ex.El se va ruga la sfinti si tu la Isus, el va boteza copilul mic si tu ce vei face?)

Cum poti sa fi un singur trup cu cel ce practica o alta doctrina?, ce ve-ti transmite copiilor vostri.

Nu putem negocia cu Biblia, nu putem casatorii persoanele cu doctrina diferita.

-Un mesaj pt cei casatoriti cu un necredincios 1Cor.7:12 (marturia credinciosului are impact)