Cum sa i-au hotarari?       1Corinteni.8:1-10

Cred ca ar fi bine sa fim atenti, inainte de  a interpreta Biblia, trebuie sa cunoastem contextul (Lu.14:26-ce inteleg de aici?)

context-conjunctura, circumstanta, situtie specifica in care se produce un eveniment (e importanta vremea, cultura, practica acelui popor)

-cati dintre voi, ati avut de a face  cu lucruri jertfite idolilor?

-ex. in imperiu greco-roman, femeile (rol important) participau la ceremonia tesmoforia ritual dedicat fertilitatii  - refuzul, insemna blestem si izolare de societate.

-barbatii - drepturile trebuiau dobandite prin jertfe aduse zeilor.

Festivalul Apaturia cuprindea 3 evenimente:

-"Meion"-dedicat celor deveniti tati de curand

-"Cureion"- dedicat tinerilor care intrau in randul barbatilor

-"Gamelion" - dedicat celor proaspeti casatoriti

- nu puteai sa-ti deschizi o activitate, sa ai o functie, o responsabilitate daca nu participai la ritualurile dedicate zeilor. (salile sportive, teatru etc.)

In momentul cand avea loc metanoia, trebuia sa platesti un pret.

-deeacea Pavel spune bisericii din Efes in 2Tim.3:12

-primii prezbiteri atentioneaza in  Fapt.15:28,29 apoi in Fapte 21:25

-bisericilor din Pergam Ap.2:14 / Tiatira Ap.2:20

Atunci s-au infiintat mesele de dragoste, pt a avea partasie.

Pe vremea celor 3 imparati romani Decius, Valerian, Deocletian(20 de mii de crestini martirizati intr-o singura zi) se dadeau decrete, legi pt a aduce jertfe zeului proclamat de imperatori.

Am o intrebare? stiti ce ati facut la botez? ati proclamat pe Isus Regele si Domnul  vostru si acum va compromite-ti credinta?

Acum putem sa interpretam textul pt ca cunoastem contextul

-cum trateaza Pavel mancarurile jertfite idolilor?

1 relatia mea cu D

2 relatia mea cu semenii

-Isus accentueaza asta Mat.22:37-40

Partea doctrinara

-invatatura clara revelata de D in scripturi-strans legata de cunostinta v1 din cap 8

-evreii l-au ucis pe Isus datorita intelegerii gresite a invataturii

-Pavel ii critica, in v1 b / voi care va laudati-ca sunteti pneumaticoi (plini de duh)/ impresia ca cunosti te face sa dai in gropi/adevarul scripturii schimba(chiar dupa 20 de ani)

-v4 Pavel le spune ca idolul si jertfa lui e nimic, si ca lucrurile facute pana acum nu au valoare, greu de acceptat dupa zeci de ani de investitie.

-v5 si 6 Insa cunoasterea adevarului elibereaza Ioan.8:31,32

Am o rugaminte, dati exemple de obiceiuri ,traditii, idoli, de care ati scapat, special cei noi in credinta

Crestinul trebuie sa decida pe baza de Cunostinta Biblica

1 te face sa intelegi ca acei idoli sunt nimic

2 te  elibereaza de idolul care poate sa fie un demon   ex. 1Cor.10:14,15 D nu este impotriva ratiunii, ci dimpotriva ne provoaca la judecata. v 16,17 paharul si painea simbolizeaza trupul si sangele lui Isus simbolic, dar in spatele simbolului este o REALITATE spirituala , deci participand la Cina Domnului participam la partasia unei realitati spirituale.

-v20 pericolul partasiei cu dracii   3 adevaruri

1 sunt obiecte folosite de popoare inchinate zeilor lor

2 feriti-va de oameni care au de a face cu domeniul spiritual: descantatori, vrajitori, cititori ai viitorului, proroci, prezicatori de viitor pt ca D nu este in treaba aia, si daca nu e D cine e? (in spate este diavolul)

3 feriti-va de ceremoniile, nebiblice (ritualul, ne invartim in jurul sicriului, la cununii -implicarea la ritualuri)