Cum sa i-au hotarari-Constiinta

1 Cor.8

Cunostinta si constiinta

"veti cunoaste adevarul si el va va face liberi"

-v7-exista oameni tari (isi asuma diverse libertati) si slabi (nu pot intelege-putina cunostinta)

-cunostinta ingamfa (treaba cu biblia) dar dragostea zideste (treaba cu aproapele)

-adevarata credinta crestina este comunitara-1Cor.12:13

Crestinul adevarat va tine cont de 3 lucruri in ce priveste relatia pe verticala:

1  Deasupra tuturor lucrurilor sa fie Dragostea v1

-in v 9 Pavel zice: tine cont de cel slab(cel ce nu are cunostinta si cel intors de curand) ,

-v11 dar cunostinta mea poate ucide?

-v12 pot sa pacatuiesc impotriva lui Isus

-v13 esenta, ne spune ca nu e vorba de mofturile fratelui , gusturi personale, ranirea sentimentelor, ceva ce-l face incomod, ci e ceva mult mai grav

Pricina de poticnire are de a face cu pacatul ceva ce  il impinge la pacat ,il ucide , il distruge altfel dam apa la moara legalistilor(slab de profesie-20 ani), celor care deformeaza Cuvantul lui Dumnezeu.

-hai sa verificam: tu vi si imi spui ca fratele canta la baterie in biserica!=in ce pacat te-a impins?

-exista oameni carora nu le place opiniile altora, are alta parere, un altfel de a gandii si firea este jenata.  Avem de luptat si de judecat duhovniceste.

Pricina de poticnire are de a face cu locul, v 10 (baruri, cluburi de noapte, locuri unde locuieste satan)

-de ce e periculos?-vine cel intors de curand si spune "dar eu m-am intors de acolo, si stiu ca acolo e lumea, cum te duci acolo?

2 Cugetul, aproapelui v9

-dar sunt liber in H !, 1Cor.6:12 apoi "adevarul elibereaza" Ioan.8:32

-in momentul intalnirii cu Hristos, se schimba regulile morale, constiinta mea este informata de cunostinta mea de Cuvant si D Sfant,  asta ma schimba.

-deci va trebui sa-mi restrang libertatile pt fratele meu a carui cuget e slab /multa rabdare cu fratii intorsi la credinta v7 (fara pedeapsa ci multa dragoste, cu mult Isus)

(cei intorsi de curand: calatoresc cu 100 la ora, ravna fara pricepere=fanatism)

Se naste o intrebare" Nu mai pot sa fiu eu?"  tu iti restrangi propria libertate de dragul fratelui, dar cum ramane cu libertatea in H? 1Cor.10:23-30

1 mediul privat asumati libertatile pe care le ai (incredintarea pe care o ai pastreaz pt tine)v 25,26

2 mediul comunitar v27, libertatea se restrange din pricina grijei fata de cugetul fratelui meu, atentie nu vorbim de libertate la pacat, nu vorbim decat de zona gri

Modelarea cugetului  de cultura in care se traieste

-ex boala-in vest din respect spui bolnavului problema/ in est tot din respect nu se spune

-inchinarea la biserica cu batai din palme la africani, si stil inmormantare in est. 1Cor.9:20

-parul lung la barbati: evrei si europeni

-Pavel la Ierusalim Fapte 21:17 se rade in cap, isi restrange libertatea de dragul fratilor mai slabi= dar cand cei din Ierusalim ajung in Antiohia, ei nu fac la fel Gal .2:11 si Pavel ii biciuieste.

3 Starea maturitatii crestine

-semnele maturitatii crestine:

1 Felul cum administrez libertatile in H (poti sa reciti versete biblice pe banda, sa te rogi plangand, sa predici urland)

-Pavel zice, omul matur este: cap 9:1-12: cheia v3 "N-avem dreptul" apoi v12b si 15 "nu m-am folosit de dreptul meu" ,

-administrarea libertatilor mele arata maturitatea mea, restrangerea libertatilor in Hristos de dragului fratelui meu. "cand am fost slab in trup-am fost tare in duh, cand m-am facut robul tuturor-am ajuns cel mai mare" Mar.10:44