Lauda si inchinarea  Ps.22:1-3 / Ps.150

Introducere

Lauda este expresia exterioara a dragostei, aprecierii fata de D, in urma se coboara prezenta lui D .

Inchinarea este raspunsul dragostei noastre  la prezenta lui D (cand experimentez prezenta Lui, pot sa spun cat de mult il iubesc) cum? darnicia, primirea de oaspeti, ajutorarea etc

-pe traseu am putea intalnii cateva pericole: legalismul si libertinismul, ponegrind astfel absolutele lui Dumnezeu

-noi trebuie sa fim  preocupati de transformarea, trairea  noastra, nu de schimbarea formelor, dar punem deoparte orice forma care o data a fost buna, insa acum a devenit un obstacol in transformarea noastra, insa forma care nu mai slujeste continutului trebuie schimbata.

-suntem interesati de miez, miezului trebuie data  toata atentia, iar coaja slujeste miezului.

-spiritual, coaja evangheliei sunt formele, miezul Evangheliei sunt absolutele lui Dumnezeu.

-Pavel imbraca miezul intr-o coaja greceasca la  greci ,evreilor la fel.  1Cor.9:20-23

-din pacate multe forme nu-si mai au rostul astazi, pt ca vremurile se schimba.

- anii 70 epoca magnetofonului, TV, nevoile se schimba, trairile se schimba insa atentie, miezul trebuie sa ramana neschimbat, Evanghelia trebuie sa transforme si astazi.

-sunt forme care astazi inca mai potrivesc, cladim pe ele fara sa renuntam la propovaduirea crucii.

Tehnica diavolului, "bateti-va pt forme in biserica" Mat.23:24

Inchinarea - absolut a lui Dumnezeu, functie a bisericii

-D este interesat de adorare, inchinare (diavolul nu este deacord -declara daramarea stalpului) De ce?

-v.3 - D locuieste in mijlocul laudelor Sale, cand H e prezent atunci are loc transformarea

-sunt batalii care trebuie sa le dam si altele sa nu le dam (suntem chemati sa luptam pt functii, absolute, si nu pt forma.

-muzica este si va ramane un limbaj propriu a sufletului omului

Ps. 150 Unde / pt ce / cum - aici e batalia

Ps 150:1 "laudati pe D in locasul lui cel Sfant" - lauda-absolut,  unde inseamna locurile  - sunt forme

Cum? 1Cor.14:15, " in intregime: inima si exteriorul

-exista stiluri, care te provoaca la violenta, iti ispitesc simturile , trebuie sa avem grija

-dar stilurile, melodiile  sunt imprumutate Ps 56, Ps 69,  Ps 80 uitati-va la titlu

1 Gura - trebuie sa participe, sa spuna (ex. te apreciez dar nu iti spun - ce apreciere e asta?)

-am fost invatati sa ne inchinam trist - asta transmite suparare, pt ca am mutat centrul pe nevoile noastre

-inchinarea  reala nu trebuie sa tina cont de sentimentele mele, starea mea, de vreme, de datorii,  /Pavel si Sila in butuci)

Isus este etern si trebuie laudat - nu doar pt cei ce au voce Ps.142:1

2 David acorda atentie mainilor