Biserica din Pergam Ap.2:12-18

Efes – cel mai mare centru politic, Biserica primara – D ii cere relatie nu doar forma, rearanjeaza prioritatile

Smirna – cel mai mare centru comercial, Biserica persecutata, D ii cere rabdare

Pergamos – cel mai mare centru religios, perioada cand biserica se casatoreste cu lumea, anul. 313 pe vremea lui Constantin cel Mare

-Pergamos – orasul sarpelui,

per – amestecat, mixt, nedorit;

gamos – unitate, casatorie  pergamos – casatorie mixta

-in Pergam exista zeul medicinii, vindecarii  Aesculapius, care a aparut pt al reprezenta pe sarpele de arama a  lui Moise din pustie, Isus vorbeste despre sarpe in Ioan.3:14-16, sarpele este distrus de Ezechia 2Imp.18:4

- de ce D a ales sa foloseasca sarpele de arama a lui Moise pt vindecare? Ioan.3:14-16

- orasul Pergam resedinta guvernatorului roman, capitala provinciei romane in Asia Mica

-cunoscut pt cateva  lucruri importante:

o biblioteca cu 2 sute de mii de carti ( a doua ca marime in lume),

o universitate

un centru medical

un centru stiintific

religios – o sumedenie de temple

-imparatul Egiptului a interzis exportul de papirus catre Pergam, (trestie provenita din Egipt  si folosita pt scris) atunci Pergamul a descoperit pergamentul (prelucrarea pieilor de capra in asa fel incat se putea folosi la scris)

1 Cum se prezinta Hristos bisericii?  v12 b

-“Iata ce zice Cel ce are sabia ascutita cu doua taisuri”  sabia este Cuvantul lui D

-istoria ne va ajuta sa inteleg de ce se prezinta asa D:

existau 2 tipuri de guvernatori, cei care aveau autoritatea sa pedepseasca cu moartea fara proces de judecata, si ceilalti. In public ieseau cu o sabie de decor pe care scria “dreptul de a purta sabia”

-cu alte cuvinte Isus spune ca cel ce are dreptul la viata este Isus, autoritatea suprema, si ca biserica ar trebui sa se teama de Isus, pt ca exista pericolul de a pacatui, si pedeapsa se afla in mana lui D. Pericolul nu este autoritatea romana (sabia)  ci pacatul care atrage  pedeapsa.

2 Ce apreciaza Hristos la biserica din Pergam?  V 13  “ti Numele Meu si n-ai lepadat credinta mea”

-Antipa a fost Episcopul credincios  care nu a vrut sa-l blasteme pe Cristos si sa-l proclame pe Cezar D ( a murit in chinuri groaznice fiid pus calare pe un taur de bronz infocat)   Lu.12:8,9 “cine se va lepada…”)

-tu locuiesti acolo unde este scaunul de domnie al satanei, regatul demonilor

-satana este un ucigas si mincinos  Ioan.8:44; inselator 2Cor.11:3; pacatos 1Ioan.3:8

-satana are cateva nume, titluri atribuite, potrivnicul 1Pet.5:8; acuzatorul Ap.12:10; dumnezeul veacului acestuia 2Cor.4:4; domnul puterii vazduhului, duhul care lucreaza in copiii neascultarii Ef.2:2; vrajmasul, cel nelegiuit,

3 Ce condamna Cristos la Biserica din Pergam? V14,15

-ai niste oameni care promoveaza invatatura lui Balam si invatatura Nicolaitilor - tu ce atitudine ai?

-Balaam profetul, nu are origine evreiasca, in Iosua 13:22 ne spune ca a fost ghicitor din Mesopotania, angajat de Balac imparatul Moabului pt al blestema pe poporul evreu.

-magarita lui Balaam vorbeste, ingerul este prezent pt al limita pe Balaam sa nu blesteme poporul

-Balaam ii spune lui Balac imparatul, singura cale de ai nenorocii pe evrei este sa pui cateva fete frumoase ca provocare pt tinerii evrei, Num. cap. 22-25  ei se vor impreuna, se vor inchina zeilor lor si apoi poporul va fi blestemat de Dumnezeul lor.

-Ap.2:14 invatatura lui Balaam – casatoria cu lumea, contaminarea cu lumea

-2Pet.2:15 calea lui Balaam a-ti pune darul in folosul lumii (nu aruncati margaritarele porcilor)

-Iuda 11 greseala vietii, nu-ti pierde salvarea pt castig, bunastarea de moment

Invatatura Nicolaitilor acceptau curvia, acceptau libertinismul,

Nicao (conducator, dominator) si laos (oameni, populatie) lideri religiosi care se foloseau de pozitia lor bisericeasca pt ai ademenii la doctrina lor

Isus avertizeaza si propune un remediu  v 16 de dragul de fi multi la numar, de a putea platii chiria la biserica, ne facem ca nu vedem si nu auzim!!!

4 Biruitorii vor fi rasplatiti  v 17

-mana – painea din cer, painea vietii - Isus

-piatra alba – cine era gasit nevinovat la tribunal primea o piatra alba, ca certificat de nevinovatie, cine era eliberat din sclavie – un nume nou, cei cu vaza primeau o piatra alba scrisa cu numele lor, putand participa la toate petrecerile sau spectacolele care se faceau in oras,  bilet de intrare la activitatile publice

-Isus ne va da un bilet de intrare in Paradis!

Daniel Corjuc – Maranata Udine 12.04.2015