Biserica cu viziune

Ce este biserica?

-deriva din cuvantul grecesc “ecclesia” care inseamna adunare sau cei chemati, intelesul de baza nu este o cladire ci oamenii care frecventeaza aceea cladire “organism viu”

Biserica – totalitatea credinciosilor nascuti nin nou, transformati de cuvantul lui Dumnezeu, care cred in spalarea de pacate prin jertfa lui Hristos (1Pet.2:5)

-privind la cele doua aspecte ale bisericii, vom vedea:

Biserica universala (1Cor.12:13)

Biserica locala (Gal.1:1,2)

Imaginea biblica a bisericii

Biserica  vazuta:

ca popor a lui Dumnezeu (2Cor.6:16; 1Pet.2:9; Tit.2:14)

ca trup a lui Hristos (Ef.4:11,12;Ef.1:22,23;Col.1:18; 1Cor.12:27)

ca templul Duhului Sfant (1Cor.3:16;1Cor.6:19,20; Ef.2:21)

Cum arata o biserica sanatoasa?

In ochii multor crestini biserica sanatoasa este biserica unde toti oamenii vad la fel, toti au aceeasi parere, se roaga la fel, canta la fel, niciodata nu au opinii diferite, poate  asta  seamana mai mult cu o dictatura, cineva da ordine si toti ceilalti executa ordinele primite. Insa cuvantul lui Dumnezeu ne spune in Filipeni 3:13,14 ca biserica sanatoasa este alcatuita din oameni care alearga spre tinta, adica alearga impreuna spre o tinta comuna, aceea de a primi premiul promis.

Ce inseamna viziune?

Viziune inseamna ceva proiect in viitor, ceva aratat de Dumnezeu in viitor, ceva perceput in lumea spirituala a lui Dumnezeu.

Sa privim la Hristos, in Evrei 12:2 ne spune ca a suferit crucea  “pentru bucuria care- i era pusa inainte” sau in Isaia 53:10 dupa ce isi va da viata  “va vedea o samanta de urmasi”.

Ioan vorbeste  in 1Ioan.3:2 despre  “ce vom fi  nu s-a aratat inca” dar el are privirea indreptata in viitor.

1 Biserica cu viziune este o biserica care munceste

-este ocupata, are treaba (Fap.1:7,8) “faceti ucenici” nu apare porunca sa nasteti ucenici, asta ne spune ca e nevoie de mult sacrificiu

-munceste dupa planul lui Dumnezeu, dupa voia lui Dumnezeu (2 imp.4:1) Dumnezeu este in control chiar si atunci cand nu mai vedem nici o scapare.

-asculta de Dumnezeu,( Fap.16:4-10) Dumnezeu il conduce pe Pavel.

2 Biserica cu viziune este o biserica care creste, se zideste, se intareste

-creste pt ca credinciosii privesc cu ochi spirituali in sfera, dimensiunea lui Dumnezeu.

- iscoadele au vazut lumea fizica, Num.13:27 si 14:6-9 in afara de Iosua si Caleb.

-Elisei si slujitorul sau. (2Imp.6:17)

-Cum il priveste David pe Goliat si cum il priveste Saul. (1Sam.17:43)

3 Biserica trebuie sa invete sa cultive viziune

-toata biserica trebuie sa aiba viziune nu doar pastorul si asta se cultiva prin rugaciune, prin pasiune, prin munca ca si Neemia. (Nem.2:3-5)

-exista oameni pesimisti care mereu au ceva de spus, mereu spun ca trebuie sa facem dar la intrebarea “cand incepi” niciodata nu va avea timp.