Biserica unde daruruile Duhului Sfant se manifesta

Ex. de daruri:  invatatura, incurajare, darnicie, prorocie, administrare, compasiune (a fi sensibil la starea emotionala a altora), conducere, milostenie, plantari de biserici, cantare, relationarea cu oamenii din jur, discernamant, darul primirii de oaspeti.                                                    Sa luam ca exemplu darul :                                                                                  Primirea de oaspeti (Fap.12:12)   -   Capacitatea daruita de Dumnezeu prin care un madular gaseste placere in a-si deschide casa oricui si de a-si pune la dispozitie din hrana si asternutul lui. Sa fie fericit cu oaspetii, sa fie un mod de viata, o marturie pentru cei necredinciosi.                                                                                                                               Ce sunt darurile?                                                                                           -Sunt abilitati supranaturale primite de la Dumnezeu pentru slujirea bisericii, ele pot fi dezvoltate sau innabusite. Nu sunt propriile noastre realizari, nici anumite semne ale nivelului nostru spiritual.                              1 Fiecare madular este inzestrat cu cel putin un dar. (Mat.25:14)                  -Biserica din Corint o biserica inzestrata cu daruri  (1Cor.1:4-7)                  -Dumnezeu imparte din darurile Duhului Sfant dupa cum vrea el                 (Rom.12:6)                                                                                             -Apoi Tatal ne cere sa fim seriosi si credinciosi cu darurile primite               (Rom.12:7,8)                                                                                      2 Fiecare madular trebuie sa-si descopere darul primit.                               –este responsabil inaintea lui Dumnezeu de darul care i s-a incredintat.         –cum imi dau seama de darul pe l-am primit? Hai sa ne inchipuim ca am primit darul imbarbatarii. In primul rand trebuie sa simt bucurie, satisfactie atunci cand imbarbatez, in al doilea rand trebuie sa fac  cu usurinta,  indemanare,  iar in al treilea rand trebuie ca cei din jur sa vada ca Dumnezeu intr-adevar mi-a dat acest dar, sa simta realmente imbarbatarea.        –Darul il descoperim prin rugaciune, traire, relatie cu Dumnezeu.                –Uneori s-ar putea sa intelegem gresit darul primit si asta da nastere la probleme in biserica.(1 Cor.11:17)                                                                    -Exista pericolul credinciosilor care refuza sa lucreze cu darul primit si atrage dupa sine pedeapsa lui Dumnezeu.                                                      3 Fiecare madular trebuie sa invete sa munceasca cu darul primit.                -Pavel ii spune lui Timotei: inflacareaza, dezvolta, exerseaza, lucreaza cu darul primit.                                                                                             - Trebuie sa invatam sa cantam, sa predicam, sa fim primitori de oaspeti, sa prorocim etc. pentru a fi eficienti in lucrarea de zidire a trupului lui Hristos.                                                                                                     –Sa nu uitam ca darurile sunt date de Dumnezeu unor oameni slabi (2Cor.4:7) care au nevoie de ajutor (1Cor.14:6,9,14,19) , ei  nu sunt de nejudecat, fiecare experienta trebuie pusa in lumina cuvantului lui Dumnezeu.                                                                                                4 Fiecare madular cu darul primit trebuie sa raspunda la nevoile altora.                                                                                                        - Toate darurile Duhului Sfant sunt pentru slujirea bisericii (1Cor.14:12 / 1Pet.4:10)                                                                                                     - Madularele trupului lui Hristos au nevoie de un model si modelul nostru suprem este Isus Hristos.                                                                     -Fiecare avem un loc si un rol special in trupul lui Hristos (1Cor.12:21,22) iar cand credinciosii evita sa inteleaga acest lucru biserica nu se poate dezvolta.