Biserica cu solutii la nevoile noastre

Pentru a avea solutii sau raspunsuri la nevoile oamenilor, credinciosii ar trebui mai intai sa cunoasca nevoile oamenilor. Nu poate nici un doctor oricat de bine ar cunoaste profesia lui sa elibereze o reteta unui bolnav, fara ca mai intai sa cunoasca boala bolnavului.  In Evanghelia dupa Luca capitolul 5 ne este relatata vindecarea unui slabanog, Isus Hristos (v. 23) il priveste pe acel om si prin intelepciunea si puterea sa de Dumnezeu vede ca nevoia prioritara din viata lui nu este vindecarea trupului  ci a sufletului. Sa privim la trei mari nevoi ale oamenilor fara Dumnezeu.                                                                                                                                                 Prima mare nevoie a oamenilor necredinciosi este “un model”   Dorinta noastra a credinciosilor este ca cat mai multi oameni rataciti sa vina la lumina lui Hristos prin evanghelizarile care le facem, dar intrebarea care se naste este: Suntem noi un model pentru cei necredinciosi? Mat.5:13, Fil.2:15,16.  Cuvantului lui Hristos e foarte clar si deslusit: “Voi sunteti sarea pamantului” nu ne spune cuvantul lui Dumnezeu ca “voi ar trebui sa fiti”. N-am vrea sa stim ce zic oamenii despre noi? dar nu cei din biserica, ci cei din afara! Isus a facut ucenicilor aceasta intrebare: “cine zic oamenii ca sunt eu?” Mat.16:13-16.Oamenii secolului 21 au nevoie sa-l vada in noi pe Hristos, solutia este schimbare. Ef.5:3,4; Col.3:5.

A doua nevoie a oamenilor necredinciosi este “prieteni adevarati"    Elisei slujitorul lui Dumnezeu arata imparatului lui Izrael cum se se pot face prieteni adevarati chiar si din cei mai mari dusmani. 2Imp.6. versetul 22 “Da-le paine si apa” iar in versetul 23 “Imparatul lui Izrael le-a dat un pranz mare…si ostile Sirienilor nu s-au mai intors pe tinutul lui Izrael”.      Intalnirea lui Isus cu Zacheu Luca19,  casa lui Zacheu nu a fost considerata un “loc spurcat” de Domnul Isus cu atat mai putin omul Zacheu    Luca 10 in pilda samariteanului Isus ne invata cum sa raspundem in mod real la nevoile oamenilor atat din punct de vedere material cat si spiritual. El a luat poverile noastre le-a pus pe umerii sai, iar noi la randul nostru ca buni ucenici a lui Hristos trebuie sa invatam sa purtam poverile, greutatile celor pentru care Hristos a murit, astfel avand posibilitatea de ai castiga pentru eternitate.                                                                                                                                                                                                            A treia mare nevoie a oamenilor necredinciosi este“dragoste,caldura”     La biserica suntem reci uneori cu cei care ne viziteaza, ne preocupa mai mult imbracamintea lor analizand-o daca corespunde sablonului nostru, de parca noi am fi trimisii speciali a lui Dumnezeu sa facem asta, neglijand partea cea mai importanta, aceea de a oferii din caldura primita de la Tatal nostru ceresc.  Isus si femeia prinsa in preacurvie Ioan.8:3, oamenii preocupati de sentinta care trebuia data acelei femei fara sa priveasca la viata lor murdara ,oameni care meritau aceeasi sentinta.                               Isus in intelepciunea sa de Dumnezeu ii face constienti ca si ei se afla in aceeasi situatie. Isus in dragostea sa ne invita sa coboram dintre stele cu limbajul nostru super spiritual si sa oferim oamenilor din dragostea primita de la Hristos.Ioan 4:1-26 iar versetul 27 spune “Atunci au venit ucenici lui, si se mirau ca vorbea cu o femeie”. Oamenii au nevoie de atentia noastra 1Cor.9:20-23, cea mai mare porunca o avem scrisa in Luca 10:27, iar aproapele nostru este cel care are nevoie de Hristos.