Ce se face la sarbatoarea  Cinei  Domnului?   1Cor.11:23-32

Sarbatoarea Cinei  Domnului

-este locul si momentul cercetarii  personale

-trebuie sa fie  momentul in care uitam sa-I judecam pe altii si ne judecam pe noi insine

Luca 18:10 Doi oameni s’au suit la Templu să se roage; unul era Fariseu, şi altul vameş. Fariseul sta în picioare, şi a început să se roage în sine astfel: «Dumnezeule, Îţi mulţămesc că nu sînt ca ceilalţi oameni, hrăpăreţi, nedrepţi, preacurvari sau chiar ca vameşul acesta. 13 Vameşul sta departe, şi nu îndrăznea nici ochii să şi-i ridice spre cer; ci se bătea în piept, şi zicea: «Dumnezeule, ai milă de mine, păcătosul!»

1 Ne aducem aminte de trecutul nostru pt a cuprinde miracolul transformarii noastre in Isus

-de groapa de unde D ne-a scos – de lanturile pacatului si a patimilor care ne tineau legati, izolati de Dumnezeu si de biserica Lui

-unii se lauda cu trecutul lor murdar, in loc sa le fie rusine (cand intram in bar odata-toti fugeau de nebunia mea?!)

Rom.6:20,21 Căci, atunci cînd eraţi robi ai păcatului, eraţi slobozi faţă de neprihănire.
Şi ce roade aduceaţi atunci? Roade, de cari acum vă este ruşine: pentrucă sfîrşitul acestor lucruri este moartea.

-Apostolul Pavel isi analizeaza trecutul:

1Cor.15:9 Căci eu sînt cel mai neînsemnat dintre apostoli; nu sînt vrednic să port numele de apostol, fiindcă am prigonit Biserica lui Dumnezeu.

-Fil.3:4-8 Măcar că eu aş avea pricină de încredere chiar în lucrurile pămînteşti. Dacă altul crede că se poate încrede în lucrurile pămînteşti, eu şi mai mult; eu, care sînt tăiat împrejur a opta zi, din neamul lui Israel, din seminţia lui Beniamin, Evreu din Evrei; în ce priveşte Legea, Fariseu; în ce priveşte rîvna, prigonitor al Bisericii; cu privire la neprihănirea, pe care o dă Legea, fără prihană. Dar lucrurile, cari pentru mine erau cîştiguri, le-am socotit ca o pierdere, din pricina lui Hristos.
 Ba încă, şi acum privesc toate aceste lucruri ca o pierdere, faţă de preţul nespus de mare al cunoaşterii lui Hristos Isus, Domnul meu. Pentru El am perdut toate şi le socotesc ca un gunoi, ca să cîştig pe Hristos

2 Analizam prezentul – analizam relatia noastra prezenta cu Dumnezeu

- v 28 Fiecare să se cerceteze dar pe sine însuş, şi aşa să mănînce din pînea aceasta şi să bea din paharul acesta.

Pt  a  ne cercetam viata, avem nevoie de un standard, de un model, trebuie sa te raportezi la o legislatie, Isus si Cuvantul Sau – cazul nostru

Avem  exemple de oameni in Biblie care se analizeaza pe ei insasi si apoi se vad buni

-Biserica din Laodicea-biserica vremurilor noastre Ap.3:17 Pentrucă zici: „Sînt bogat, m’am îmbogăţit, şi nu duc lipsă de nimic“, şi nu ştii că eşti ticălos, nenorocit, sărac, orb şi gol, te sfătuiesc să cumperi dela Mine aur curăţit prin foc, ca să te îmbogăţeşti; şi haine albe, ca să te îmbraci cu ele, şi să nu ţi se vadă ruşinea goliciunii tale; şi doftorie pentru ochi, ca să-ţi ungi ochii, şi să vezi.

-Fratii lui Iosif Gen.42:7 Iosif a cunoscut pe fraţii săi, dar ei nu l-au cunoscut. Iosif şi-a adus aminte de visurile, pe cari le visase cu privire la ei, şi le-a zis: „Voi sînteţi iscoade; aţi venit numai ca să cercetaţi locurile slabe ale ţării.“Ei i-au răspuns: „Nu, domnul meu; robii tăi au venit să cumpere hrană. Noi toţi sîntem fiii aceluiaş om; sîntem oameni de treabă, robii tăi nu sînt iscoade.“

Avem exemple de oameni in Biblie care se analizeaza pe ei si se vad nevrednici

-nu ajunge sa ma  gasesc nevrednic – trebuie sa vreau sa fiu altfel – schimbat (iarta-ma pt ca nu slujesc cu talantul primit etc.)

-sa ne uitam la David:

- se cerceteaza si se gaseste patat

Ps.51:1-4 Ai milă de mine, Dumnezeule, în bunătatea Ta! După îndurarea Ta cea mare, şterge fărădelegile mele! Spală-mă cu desăvîrşire de nelegiuirea mea, şi curăţeşte-mă de păcatul meu! Căci îmi cunosc bine fărădelegile, şi păcatul meu stă necurmat înaintea mea.Împotriva Ta, numai împotriva Ta, am păcătuit şi am făcut ce este rău înaintea Ta;

-se cerceteaza, se gaseste murdar si apoi doreste schimbare

Ps.51:10 Zideşte în mine o inimă curată, Dumnezeule, pune în mine un duh nou şi statornic! Nu mă lepăda dela Faţa Ta, şi nu lua dela mine Duhul Tău cel Sfînt. Dă-mi iarăş bucuria mîntuirii Tale,

-fiul risipitor Lu.15:21 Tată, am păcătuit împotriva cerului şi împotriva ta, nu mai sînt vrednic să mă chem fiul tău – sunt greseli, caderi in viata care ne marcheaza pt tot restul vietii in fata oamenilor – un semnal de alarma pt totdeauna

3 Ne gandim la viitorul nostru

1 Cor.15:19 Dacă numai pentru viaţa aceasta ne-am pus nădejdea în Hristos, atunci sîntem cei mai nenorociţi dintre toţi oamenii!

Cina inseamna – partasie cu D, bucurie cu fratii, pomenirea jertfei lui Isus, noul legamant, speranta intoarcerii lui Isus, unitate in Duhul Sfant, ca suntem calatori pe pamant etc

Daniel Corjuc  - Maranata Udine 06.07.2014