Crizele varstei mijlocii

35-60 ani

-Varsta mijlocie poate fi cea mai productiva sau distructiva perioada a vietii tale

-varsta mijlocie poate fi o perioada a indoielilor sau  a dezamagirilor care pot duce la o gandire gresita, la achizitii gresite si la relatii iresponsabile.

-dar aceasta perioada poate fi si una productiva peste asteptari, un timp in care oamenii pot sa traseze noile prioritari, pot schimba vechile dorinte cu vise noi. Poti pe parcursul acestor  vremuri sa cunosti mai profund cine esti si cum este relatia ta cu Dumnezeu.

-crizele  varstei mijlocii pot fi evenimente determinate de Dumnezeu pentru a te scoate din starea ta de confort, astfel incat sa poti atinge cel mai inalt nivel al scopului pentru care ai fost creat.

Galateni.6:9 “Sa nu obosim in facerea binelui, caci la vremea potrivita, vom secera, daca nu vom cadea de oboseala”

Ce este o criza?

-o criza este o situatie dificila, cruciala, instabila care trebuie sa se schimbe (criza financiara, criza energetica, criza personala)

Ce sunt crizele varstei mijlocii?

-sunt o perioada instabila, cruciala, din viata cuiva pe parcursul varstei mijlocii, cand persoana simte nevoia de a-si reevalua identitatea, valorile si scopurile sale.

-criza poate sa apara pe parcursul unor schimbari de tranzitie in viata unei persoane.

-schimbarea rezultanta poate fi pozitiva sau negativa in functie de alegerile facute.

Caracteristicele crizelor varstei mijlocii

Psalmul 102:1,2 “ Doamne, asculta-mi rugaciunea, si s-ajunga strigatul meu pana la tine! Nu-mi ascunde Fata Ta in ziua necazului meu! Pleacati urechea spre mine, cand strig!

Emotionale

-un simt al pierderii

-autocompatimire

-manie

-depresie

-stare incordata, de neliniste

-frica de imbatranire

-indoiala

-oboseala

-se simte prins in capcana

-mentalitatea (ori fac acum, ori niciodata n-am sa mai reusesc)

Comportamentale

Psalmul. 5:.6-8 “Eu zic: O daca as avea aripile porumbelului, as zbura, si as gasi undeva odihna! Da, as fugi departe de tot, si m-as duce sa locuiesc in pustie. As fugi in graba la un adapost de vantul acesta napraznic si de furtuna aceasta.

-o puternica dorinta de schimbare (casatorie, serviciu, imagine)

-tendinta de scapare (televizor, calculator, calatorii, somn, medicamente)

-imbracaminte tinereasca

-preocupare fata de trup (sanatate)

-slabiciune fata de atractia sexuala in afara casatoriei

-schimbari de personalitate

-lipsa frecventarii bisericii si lipsa cresterii spirituale

-izolare fata de persoanele apropiate

-o conceptie negativa despre viata

-cautarea de a indeplinii scopuri neatinse (educatie, copii, cariera, schimbarea locuintei)

Cauzele crizei varstei mijlocii

Tranzitii - trecere lenta sau brusca de la o stare la alta, de la o idee la alta.

Tranzitii majore de la o perioada a vietii la alta:

-ganduri referitoare la caracterul nostru muritor

-reconsiderarea scopurilor si a valorilor de lunga durata

-atingerea unor scopuri dar fara sa gasim implinirea

-schimbari fiziologice (trupesc) si biologice

-atractie sexuala (crestere la femei si descrestere la barbati)

-resurse financiare insuficiente

-boli traumatice ale celor dragi din familie, moartea unuia din parinti

-identitatea plasata intr-un loc gresit (o persoana, slujba sau statut social)

-copiii care la o varsta fragila parasesc casa

-reducerea sansei de a muncii

-greutatea sau accentul pus pe tineri de catre  societate in general

Cauza fundamentala

Convingerea gresita

-sunt prins in capcana unei vieti neimplinite, merit o sansa pentru a face schimbari inainte de a fi prea tarziu, pentru a-mi descoperi propria identitate si a-mi gasi implinirea si fericirea personala.

Convingerea corecta

-identitatea mea este in Domnul Isus Hristos. Voi fi atent ca nu cumva in mod egoist sa cad in capcana de a pretinde implinirea dorintelor si a viselor mele. Stiu ca implinirea adevarata este de a descoperi scopul lui Dumnezeu pentru situatia in care ma gasesc si punandu-mi increderea in El pentru viitorul meu.

Ieremia.29:11 “Caci Eu stiu gandurile pe care le am cu privire la voi, zice Domnul, ganduri de pace si nu de nenorocire, ca sa va dau un viitor si o nadejde.”