De ce avem nevoie de biserica?        Fap.2:37-42

1 Pt ca avem nevoie de o identitate religioasa

-predica lui Petru a avut un impact puternic care producea o schimbare, forma o noua religie

religie - latinescul "relegazie" legatura intre creator si creatie, o relegare de D prin Cuvant si Duhul Sfant

- ce sa facem?, noi ai cui suntem? am fost iudei, dar acum?

-identitate religioasa inseamna pt Petru v38:

1 pocainta - schimba directia, oprestete din alergarea vietii

2 botezul in apa - actul public personal initiator, am intrat in noua religie

3 participare, a sta impreuna-membru v 47

4 veti fi umpluti de Duhul Sfant

-Exista Biserica virtuala, internetul - locul egalitatii, nu se stie varsta, culoarea, religia, etc. toti suntem liberi: dar unde suntem cu partasia?

-cine poate sa inlocuiasca atingerea, punerea mainilor, ungerea, Cina D etc.

-la prima biserica se stia cine e fondatorul, cine e predicatorul, unde e locul intalnirii etc.

-omul trece prin cateva etape ale vietii dupa nastere:

Literal:    dependenta - copilaria

independenta - tineretea (nu ne oprim aici)

interdependenta - maturitatea (nevoia de relatii) conditionat de altii, depind si de altii

Spiritual:  e la fel

-in societate putem sa nu tinem cont de asta, insa pe linie bisericeasca nu se poate altfel 1Cor.12

-noi simtim nevoia de a face parte dintr-un grup

2 Pt ca avem nevoie de o familie  (ecklesia - partasie)

-cand spun familie nu spun conducere

Ce caracterizeaza o familie care se iubeste!

-familia nu se vorbeste de rau unul pe celalalt - ci se protejeaza unul pe altul (fiti pompieri) 1Sam.25:23

-in familie se dau mastile jos (vorbim clar despre nevoile noastre, slabiciunile, dorintele noastre)

-in familie exista intelegere si iertare Lu.17:3  "Daca fratele tau  pacatuieste impotriva ta, mustra-l si daca ii pare rau iarta-l"

-familia este locul unde ne acceptam unii pe altii asa cum suntem (cursa sportivilor cu handicap)