De ce avem nevoie de Botezul in Duhul Sfant?

Lucrari de baza ale Duhului Sfant (Inlocuitorul lui Hristos)

-pocainta

-nasterea din nou

-botezul in Duhul Sfant

-sfintirea

-nadejdea revenirii lui Hristos

Apostolii vad o necessitate absoluta a botezului in Duhul Sfant

-la adunarea din Samaria Fap.8:14-17

-la adunarea din Efes Fap.19:1,2

-botezul in Duhul Sfant este pentru orice perioada a bisericii Ioel 2:28,29

Scopul – sa-l glorifice si sa-l inalte pe Isus fiul lui Dumnezeu si astfel oamenii sa-l doreasca in inima lor.

1 Pentru a putea marturisii eficient

-Duhul Sfant sursa puterii de misiune, sa privim la Hristos in Fap.10:38 ne spune ca a umblat din loc in loc facand semne si minuni plin de Duhul Sfant. Apoi in Luca 3:22 cuvantul ne spune ca s-a coborat Duhul Sfant peste El,  a fost dus de Duhul in pustie Luca4:1 dar se intoarce biruitor fiind plin de puterea Duhului Sfant Luca 4:14.

-In templu i se da cartea Isaia care se deschide la acel frumos pasaj: “Duhul Domnului este peste Mine” care se potrivea  Fiului lui Dumnezeu.

De remarcat ca Isus nu se aventureaza in lucrare pana la botezul in Duhul Sfant 1Pet.2:21.

2 Aduce mult curaj si indrazneala in marturisirea, propovaduirea lui Hristos

-vezi Petru in fata slujnicei Mat.26:69-75 si Petru dupa botezul in Duhul Sfant Fap.2:13,14

- in infruntarea vrajmasilor Fap.4:9,13;Luca12:11,12

-dispare rusinea si frica 2Tim.1:7,8

-ne face sa intelegem prioritatile vietii. Vezi exemplul lui Stefan din Fap.7:54,56,60

3 Ne face utili in lucrarea bisericii, in edificarea bisericii 1Cor.12:13

-te rogi mai mult, vorbesti in limbi cu Dumnezeu, primul pas al credintei.

-contribui mai mult la cresterea bisericii. 1Cor12:28;Ef.4:11,12

-botezul in Duhul Sfant o sursa a semnelor si a minunilor, “si voi veti primi o putere cand se va cobora Duhul Sfant peste voi”  “dunamis”, pana nu vom intelege de ce este atat de necesar noi nu vom cauta sa fim botezati in Duhul Sfant adica  umpluti si scufundati total in El.

4 Un suflet scufundat, umplut, botezat in Duhul Sfant va astepta revenirea lui Hristos

-a murii este un castig Fil.1:21

-va pazii credinta, va lupta cinstit dupa randuieli 2Tim.4:7,8

-nu va iubii lumea nici lucrurile ei si nu vor pune stapanire pe el aceste lucruri. Fil.3:7,8