Privind inainte uitand trecutul

“Nu ca am si castigat premiul, sau ca si am ajuns desavarsit; dar alerg inainte, cautand sa-l apuc, intr-ucat si eu am fost apucat de Hristos Isus. Fratilor, eu nu cred ca l-am apucat inca, dar fac un singur lucru, uitand ce este in urma mea, si aruncandu-ma spre ce este inainte, alerg spre tinta, pentru premiul chemarii ceresti a lui Dumnezeu, in Hristos Isus.”

Anul descurajarii – poate anul ce a trecut a fost u an al disperarii pt multi dintre noi.

-pentru slujitorii bisericilor, 2Cor.7:5,6-il vedem si pe Pavel obosit, stresat, avea dusmani, frica, dar in 2Cor.4:7-10, 16-18 il vedem privind inainte in mijlocul greutatilor slujbei.

-Dumnezeu nu ne scuteste de suferinte, pentru ca ne vrea oameni cu caracter. Rom.8:28

-descurajarea vine cand nu avem rezultate: Pavel suparat pe galateni “Voi paziti luni, vremi si ani. Ma tem sa nu ma fi ostenit degeaba pentru voi” Gal.4:10,11 apoi 19 si 20. Dar noi sa fim gasiti ispravnici credinciosi, aceasta sa fie preocuparea noastra. 1Cor.4:1,2 / 1Cor.3:5-9

-descurajarea la credinciosi vine cand nu ascultam de Dumnezeu: Adam si Eva Gen.3:7 /  Saul - 1Sam.15:22 / dar avem exemplul Isus Fil.2:8

-descurajarea vine cand privim la imprejurari si nu la promisiunile lui Dumnezeu:

Avraam se retrage in Egipt – Gen.12:10 / Iona refuza misiunea in Ninive.

-dar sa privim inainte la promisiunile lui Dumnezeu: Ioan.14:1-3 / Mat.28:19,20 / 1Ioan.4:4.

Anul singuratatii – poate anul care a trecut a fost un an in care ne-am ascuns prin multime

-Dumnezeu a vazut ca nu este buna singuratatea Gen.2:18

-poti sa traiesti in mijlocul unei biserici, unei familii si totusi sa fi singur.

-singuratatea poate un rezultat a propriei noastre convingeri, izolati de prieteni din cauza caracterului nostru neschimbat.

-David simte durerea singuratatii: Ps.25:16, Ps.102:5-7

-singuratatea poate un rezultat al pacatului  Ps.51:1-4

-despartiti de Hristos nu putem face nimic Ioan.15:4,5

Anul ce vine sa fie un an al ridicarii, al slujirii “aruncandu-ma spre ce este inainte”