Ravna spirituala fara intelepciune

2Sam.6:1-11 / 2Cronici.13:1-14

ravna - imbold launtric puternic, dorinta aprinsa spre sau pentru ceva, zel, a dori cu ardoare, cu entuziasm - te misca, te impinge

ravna # apatie, stare launtrica de indiferenta, stare pasiva - te moleseste,

Ravna poate fi directionata pe doua fronturi:

1  pe directie  pamanteasca (Gal.1:13,14-pt datini stramosesti)

2 pe directie cereasca (Ilie - 1Imp.19:14) / (David - Ps.69:9)

ex . Isus isi castiga un popor pt El Tit 2:14

1 Ravna necontrolata poate deveni un pericol pt tine si pt cei din jur.

-Petru si sabia / - vreau sa postesc 7 zile pt o problema(dar daca tu esti bolnav?)

-Cei din Colose, din ravna pt D, si-au pus atatea reguli fara temelie scripturala, si Pavel i-a certat Col.2:8,6,7,20-23

-problema fariseilor-ravna fara intelepciune / intentii bune dar directionate in sens gresit

-toti cei ce se concentreaza pe norme religioase accentuind exteriorul, fara sa tina cont de transf. launtrica-ajung sa masoare pocainta, mantuirea unui om dupa lungimea rugaciunii, cat de tare ridici vocea cand predici, imbracaminte etc.

2 Ravna religioasa nu se masoara in functie de intentia buna a credinciosului, ci in functie de normele impuse de Cuvantul lui D-altfel ravna mea, nu are nici o valoare.

-sa privim la Uza vrea sa faca un lucru bun, sa protejeze chivotul  v9

-chivotul - cel mai sacru obiect din popor (D specifica cum trebuie transportat acest obiect in Num.4:1,2,15-doar fiii lui Chehat, si ei sa tina doar de manere)

-David si Uza stie legea, si totusi  incalca limita legii impuse de Dumnezeu, din  exces de zel!

-1 Cronici 15:11-13 (ce spune David? , deaceea ne-a lovit D)

-atentie cand simtiti ravna, nu orice ravna este chiar bine privita de D

3 Cum pot sa stiu daca ravna mea e placuta de D? cum as putea sa ma controlez?

-primul principiu, - evaluam ravna dupa Cuvantul lui D - Rom.10:2,3 - nu-l putem impresiona pe D cu actiunile noastre.

-al 2-principiu  -  Rom 12:11  trebuie sa ravnesti cu Duhul-legat de omul nostru dinlauntru (Gal.5:22) , e blanda adevarata ravna pt D, nu se cearta,

-al 3-principiu ravna trebuie controlata, (cumpatarea) totul este cu masura, controlat de D

-cumpatarea (capacitatea de a te autocontrola in ravna ta) - 1Tim.3:2 / Tit.1:7,8

-calitate cautata de D - cumpatarea , echilibrul