Relatia dintre slujitori si biserica

-ziditorul bisericii este Hristos

-prioritatea  numarul unu a bisericii este proclamarea evangheliei

Asteptarile membrilor de la slujitori

♦Chemarea - trebuie sa fie vizibila, astfel greselile  vor trece cu vederea.

♦Discernamantul - nu trebuie sa ne grabim in a raspunde, mai bine spunem                                 nu avem toate datele.

- privim mereu la sursa problemelor, in situatii dificile vor                                sa vada ca suntem intelepti

♦Carisma - predica, transmite mesajul, transforma mesajul bibliei in ceva                        frumos si nu plictisitor.

♦Talentul - slujitorii pot face multe slujbe la nevoie, dar exista un domeniu                     unde suntem geniali, adica facem cel mai bine.

- un pianist talentat, pasionat canta si cand nu este ascultat, un                        predicator, slujitor trebuie sa fie la fel.                                                     - nu poate sa cante la pian cine nu are chemarea aceasta, dar la                      anvonul bisericii?

♦Abilitatea - biserica suporta greu slujitorii nepregatiti, inexacti, care se                           incurca mereu chiar si in citire, in ochii membrilor ei sunt                           considerati incompetenti.

♦Comunicarea - uneori vrem sa spunem ceva si se intelege altceva, trebuie                           sa depasim anumite stari si sentimente pentru a putea                                 comunica.                                                                                       - Moise comunica greu cu poporul "Oare va putea Dumnezeu"

♦Caracterul - ultima si cea mai importanta. Tit.1:5-9

- viata personala (fara prihana, neincapatanati, nu maniosi, nu                         batausi, nu dedati la vin, sfant si infranat)

- viata de familie (sotul unei singure neveste, avand copii                               credinciosi, sinceri si fideli sotiei)

- viata sociala (ospitalieri, prietenosi, sa nu fie acuzati cu                               privire la viata sexuala, etc.)

- viata financiara (bun ispravnic, sa nu fie lacom)

- viata profesionala (sa nu fie acuzat de nesupunere, sa                                  iubeasca tot ce este drept, sa se tina de cuvantul adevarat)